Myslíme, že málo která země má tak odlišný způsob oslav nového roku jako právě Bali.

Nicméně musíme se ještě trošku vrátit v čase. A to k datu 6.3. to byl totiž den, kdy městem procházel průvod démonů Ogoh-Ogoh. Připravili jsme z toho krátké video, které Vám ukážeme na přednáškách🙂

Jakmile dojde průvod k moři, v dřívějších dobách byly dřevěné sochy démonů páleny a popel vhozen do moře. Dneska se již sochy nepálí kvůli finanční a ekologické náročnosti (je to prostě drahé a při výrobě byl použit plast, takže to není ani ekologické).

A pak začnou oslavy. A slaví se tady – TICHEM. Ano, hlavní oslava se jmenuje Silent Day a znamena to, že je ticho, všude. Ono, nejenže je ticho, ale i všechny obchody jsou zavřené, nejde elektřina, nejdou mobilní data, nejdou bankomaty, hotely nesmí ubytovávat nové hosty, nesmí se vycházet ven, nesmí se svítit, letiště nepřijímá lety a v nemocnici funguje jen pohotovost a porodní sál.

Důvodem je totiž to, že právě na Silent Day, zlí duchové ze soch Ogoh Ogoh obchází ostrov a pokud jej najdou opuštěný, v klidu jej opustí.

Takže včera jsme měli takové menší domácí vězení, bez netu a elektřiny 🙂 (jídlo nám připravili, a měli jsme i zásobu brambůrek)

Dneska již vše funguje a za pár hodin, už nás zase bude 6 a začne cestování po ostrově Bali.